გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: სალომე დათიაშვილი 60001056670
საგანი: ჩვენი საქართველო
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითიVI-3
მოსწავლეთა რაოდენობა: 27
გაკვეთილის თემა: „რატომ უნდა ვიყოთ ტოლერანტები“
გაკვეთილის მიზან:
·         დაეხმაროს მოსწავლეებს ცნობიერების ამაღლებაში თანასწორობისა და ტოლერანტობის განხრით. 
·         ჩამოუყალიბოს მზრუნველი დამოკიდებუება  საზოგადოებაში განსხვავებული ადამიანის მიმართ.
·         ხელი შეეწყოს მოსწავლეებს   საკუთარი ქვეყანის ტოლერანტულ სახელმწიფოდ დანახვასა და შეცნობაში.
მოსალოდნელი შედეგები:
·         მოსწავლეები მეტად დააფასებენ მათგან განსხვავებულ ადამიანს.  
·         გაიაზრებენ, რომ  ადამიანები ერთმანეთისგან განსხვავდებიან გარეგნულად და აზროვნებით.  საჭიროა ინდივიდის მიღება ისეთი, როგორიც ის არის.

გაკვეთილის მიზანი გამომდინარეობს ტოლერანტობის დღისადმი 16 ნოემბერ ი-აღსანიშნავად


მიმართულება: ისტორიული ეპოქის აღქმა/ანალიზი
ისტ. საბ. 7.
ისტორიული ეპოქის მახასიათებლების (სოციალურ-კულტურული განვითარება, რელიგია და მსოფლმხედველობა, სახელმწიფოებრივი განვითარება და პოლიტიკა) გამოყოფა, ეპოქის უნიკალურობის ჩვენება;


N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)

1

ü  საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
ü  გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა
ü  მისაღწევი შედეგების გაცნობა



ვერბალური  და თვალსაჩინო მეთოდი


საერთო საკლასო
საკლასო ჟურნალი,
 შეფასების სქემები , მიზანი, მისაღწევი შედეგები თვალსაჩინოებისათვის გამოკრულია კედელზე

2 წთ
2



აქტივობა 1
პროვოცირება.
მიზანი:  დროის მცირე მონაკვეთში
მოსწავლეებმა  წინა მასალაზე  დაყრდნობით გაიხსენონ თემის ირგვლივ ნასწავლი საკითხები .
აღწერა:
მოსწავლეებს ვთხოვ,განვლილი მასალიდან გაიხსენონ რა არის ტოლერანტობა, რომელი ისტორიულ ეთნოგრაფიული კუთხეები ისწავლენ სადაც თვალსაჩინო იყო ტოლერანტობის თემები.რას ნიშნავს ქართველისთვის სტუმარი თუნდაც არაქრისტიანი,ვეკითხები იმის სესახებ თუ რომელი მოთხრობა ისწავლეს ქარტულის საგანში  თანასწორობის თემაზე.კითხვა პასუხით ვაჯამებთ ნასწავლ მასალას

  


წინარე ცოდნის გააქტიურების მეთოდი
გონებრივი იერიში
მთელი საკლასო

საღელმძღვანელო,რვეული ,დაფა ,საწერ კალამი.

8წთ
3



აქტივობა 2
„ჯადოსნური მაღაზია“
მოსწავლეებს ვთხოვ  მერხზე დაკრული სტიკერებიდან ამოირჩიონ ის სიტვები რომელიც გამოადგებათ მათ ტოლერანტობის კუნძულზე წასაღებად.კედელზე გამოკრული პოსტერზე დაწერილი იქნება  „ტოლერანტობის კუნძული“.
თითეულს ვთხოვ ახსნან თუ როგორ გამოადგებათ მათ მიერ შეზენილი  თვისება რომ გახდნენ შემწნარებლები.


სწავლა კეთებით:
ეს მეთოდი მოსწავლეებს დაეხმარებათ აღიქვან,რომ შემწყნარებლობის და თანაგანცდის თვისებებს ადამიანები დაბადებიდან კი არ ფლობენ ,არამედ შემდეგ იძენენ.
მთელი საკლასო

 ფლირჩატი,ფერედი მარკერი,ფერადი სტიკერები.რესურსი მოსწავლეებს დაეხმარება ვიზუალურად აღიქვან ახალი, უცნობი მასალა.

10წთ
4



აქტივობა 3
 წყვილებში მუშაობა.
მიზანი:
ახალი ინფორმაციის გადამუშავება და მისი სიღრმისეულიგააზრება.
მოსწავლეებს ვთხოვ დაწყვილდნენ და იმუშაონ კითხვაზე: „რატომ უნდა ვიყოთ ტოლერანტები“?



შინაარსის  რეალიზება.

ჯგუფები
საწერკალამი,თაბახის ფურცელი,მარკერი
7 წთ
5








6
აქტივობა 4
დისკუსია-ფორმა „პანელური.“
მიზანი: დაეხმაროს მოსწავლეებს საკუთარი აზრის აქტიურად გამოხატვაში,კრიტიკული აზროვნების ჩამოყალიბებაში.კომუნიკაციის უნარის განვითარებაში.
მოსწავლეებს
დვუსავამ სადისკუსიო კითხვას რაზეც ჯგუფის თითეულ წევრს აქვს თავისი მოსაზრების საჯაროდ გამოთქმის უფლება,ჯგუფი ახდენს აზრთა და იდეათა ურთიერთგაცვლას.
აქტივობა 5გაკვეთილის შეფასება
მიზანი:მოხდეს მოსწავლეებისთვის უკუკავშირის მიცემა.
აღწერა:
  მივცემ  წყვილებს კრიტერიუმების მიხედვით განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებას

აქტივობა 6
საშინაო დავალება
მიზანი:  მოსწავლის მიერ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის ტრანსფერი.
აღწერა: ვთხოვ იმუშაონ და  შექმნან გაზეთი სადაც გამოაქვეყნებენ  სტატიებს ,თანასწორობისა და ტოლერანტობის თემებზე.

ინტერაქტიული მეთოდი

























კონსტრუქტიული უკუკავშირი
       


















მთელი კლასი

























მთელი კლასი
დისკუსია ზრდის მოსწავლეთა ჩართულობას  სასწავლო პროცესში და ხელს უწყობს მათში თანამშრომლობითი უნარის განვითარებას.













შეფასების რუბრიკა.მიზანშეწონილია
მასწავლებელმა განსაზღვროს გავიდა თუ არა სასურველ შედეგზე გაკვეთილის ბოლოს.
8წთ

















3წთ









2წთ

დანართი #1
ინდივიდუალური  შეფასების რუბრიკა                                                                                 (დანართი 1)

კარგი
საშუალო
სუსტი
შესავლის გაკეთება



თემის წარმოდგენა



საუბრობს გამართული ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას



ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას) , პასუხობს აუდიტორიის შეკითხვებზე



იყენებს თვალსაჩინოებას



იცავს დროის ლიმიტს



                                                                                                                                                  (დანართი1)
წყვილებში მუშაობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
წყვილებში მუშაობა წარუმატებელია
წყვილებში მუშაობა დამაკმაყოფილებელია
წყვილებში მუშაობა წარმატებულია
 ჩართულობა მუშაობაში
წყვილი არ არის ჩართული
ნაწილობრივ ჩართულია
 ჩართულია
ურთიერთმოსმენისა და აზრის გაზიარების უნარი
კამათობენ, არ უსმენენ ერთმანეთს  და არის ხმაური, არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
ხმაურობენ, ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
ინსტრუქციის მიხედვით მუშაობა
ზუსტად ვერ მიყვებიან ინსტრუქციას
ნაწილობრივ მიყვებიან ინსტრუქციას
მუშაობენ ინსტრუქციის მიხედვით
დროის ლიმიტის დაცვა
ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში
უმნიშვნელოდ გადააცილეს დროს
დაიცვეს დროის ლიმიტი






No comments:

Post a Comment