გაკვეთილის გეგმა მე 9კლასი სამოდელო


სამოდელო პრობლემაზე ორიენტირებული   გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: სალომე დათიაშვილი 60001056670
საგანი: ისტორია
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო IX-3
მოსწავლეთა რაოდენობა: 28
სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე 0
გაკვეთილის თემა: „ბრძოლა ქართლსა ზედა“
გაკვეთილის მიზან: მოსწავლეს განუვითაროს ისტორიული პროცესის,ერთიანი სახელმწიფოს შექმნის,მნიშვნელობის გაანალიზების უნარი და მრავალმხრივად შეფასების უნარი.ხელი შეეწყოს მოსწავლეებში ისტორიული კვლევისთვის საჭირო უნარ-ჩვევების განვითარებას.მოსწავლე შეძლებს იმსჯელოს მიმდინარე პროცესის შემაფერხებელ გარემოზე.



მიმართულება: ისტორიული ეპოქის აღქმა/ანალიზი
ისტ. საბ. 7
. ისტ. საბ. 8
. ისტორიული ეპოქის მახასიათებლების (სოციალურ-კულტურული განვითარება, რელიგია და მსოფლმხედველობა, სახელმწიფოებრივი განვითარება და პოლიტიკა) გამოყოფა, ეპოქის უნიკალურობის ჩვენება;  ისტორიული მოვლენების და პროცესების დანახვა/შეფასება კონკრეტულ ეპოქაში მცხოვრები ადამიანების თვალით;


N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)

1

ü  საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
ü  გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა
ü  მისაღწევი შედეგების გაცნობა



ვერბალური  და თვალსაჩინო მეთოდი


საერთო საკლასო
საკლასო ჟურნალი,
 შეფასების სქემები , მიზანი, მისაღწევი შედეგები თვალსაჩინოებისათვის გამოკრულია კედელზე

2 წთ
2
















3




























4
აქტივობა 1

პროვოცირება
წინარე ცოდნის გააქტიურება კითხვა-პასუხის გამოყენებით.

მიზანი: მოსწავლეებმა გაიხსენონ საქართველოს გაერთიანების წინ მიმდინარე მოვლენები,კერძოდ სამეფო სამთავროების შექმნა,არაბთა ბატონობის შედეგები,თბილისის საამიროს დაარსება და სხვა.

აქტივობა2:

ახალი მასალის მიწოდება ი.ს.ტ.-ის გამოყენებით,სლაიდ შოუს შვენება,რომელიც ჩემს მიერ დამხმარე რესურსად არის შექმნილი.სლაიდით ვაჩვენებ კლასს ქართული სამეფოების მემკვიდრეობის საკითხს, მოკლე ინტერაქციული ლექციით მივაწოდებ ინფორმაციას ქართლის სამეფოზე, როგორც  მთავარი  ეპიცენტრი გაერთიანების დროს.





 აქტივობა 3
„ფიშბოუმი“
პრობლემის იდენტიფიცირება. კლას დავეხმარები ამოიცნონ პრობლემა და გამოთქვან ვარაუდები, აქ გამოთქმული ვერსიების საფუზველზე მოსწავლეებს კი გავაცნობ მეთოდი „ფიშბოუმის“ გამოყენებით მთავარ პრობლემას,იმ ხელის შემშლელი ფაქტორების გათვალისწინებით რაც
თან ახლდა გაერთიანების პროცეს




მეთოდით მოსწავლეებში მოხდება არსებული ცოდნის რეალიზება


















აქტივობის მიზანია მოსწავლეებში აღძრას ინტერესი თემის ირგვლივ.

















მეთოდი, რომელიც ახალი ცოდნის მიღების და ინტეგრაციის პროცესის საწყის ეტაპად იყენებს პრობლემას.
ეს მეთოდი სქემის სახით გამოიყურება როგორც თევზის ძვალი,თავში რომელსაც სამკუთხედის ფორმა აქვს იწერება მთავარი პრობლება,თევძის ზვალზე  ზევით და ქვევით იწერება პრობლემის გამომწვევი მიზეზები და შედეგები,ხოლო კუდში კპრობლემის გადაჭრის გზების დახასიათება
მთელი საკლასო















მთელი კლასი
ფლირჩატი
მარკერი .მოსწავლეების მიერ გამოთქმულ თითეულ იდეას  ჩამოვწერ ფლირჩატზე.რათა თვალსაჩინო და ადვილად აღსაქმელი იყოს ყველასთვის მათი ნააზრები.



















ტექნიკურ საკომუნიკაციო საშუალებები(კომპიუტერი,პროექტორი,ეკრანი















  ფლირჩატი,მარკერი, მაგნიტი, სქემა თევზის ძვალი.
5წთ
















6წთ





















4წთ


















5


აქტივობა №4
მოსწავლეებს ვთხოვ გაითვალონ ერთიდან სამის ჩათვლით და დაჯგუფდნენ პირველები,მეორეები და მესამეები ერთად,მოსწავლეების დაჯგუფების შემდეგ  თითეულს მივცემ მათვის განკუთვნილ დავალებას. ასევე დავურიგებ ურთუერთ შეფასების კრიტერიუმებს რომლის დახმარებით ერთმა ჯგუფებმა უნდა შეაფასოსოს მეორე, მეორემ მესამე, მესამემ პირველი,
ჯგუფური სამუშაო
ეს მეთოდი მოსწავლეებს დაეხმარება

თანამშრობლობითი უნარის განვითარებაში,ერთმანეთის მოსმენის და სხვისი აზრის გათვალისწინების უნარის შეძენაში
3 ჯგუფად დაყოფილი კლასი
სასკოლო ისტორიის  სახელმძღვანელო 9 კლასი.ავტორი ნოდარ ასათიანი,მარიამ ლორტქიფანიძე,ფარნაოზ ლომაშვილი.გვერდი119-დან 120 ის ჩათვლით
ისტორიული წყარო-„მატიანე ქართლიასაი“
თაბახის ფურცლები,მარკერები,ფლირჩატი
10წთ
6
აქტივობა 5
პრეზენტაცია: ჯგუფებს მივცემ გარკვეულ დროს წარმოაჩინონ თავიანთი ნამუშევრები და თევზის ზვალზე ზევით და ქვევით მიაკრან პრობლემის გამომწვევი მიზეზები და შედეგები.
I ჯგუფი იმუშავებს ტექსტზე და წყაროზე,და გააკეთებენ პრეზენტაციას ბაგტატ  მე3 -ისტახტის მემკვიდრეობის შესახებ,
II ჯგუფი-შექმნის ცხრილს,ტექსტზე და ისტორიულ წყაროზე დარდნობით, სადაც ჩამოწერენ ქვეყნის შიგნით ბაგრატის მომხრეებს/მოწინააღმდეგეებს და ქვეყნის გარეთ მეფის მომხრე/მოწინააღმდეგეს
III ჯგუფი კი  წყაროს „მატიანე ქართლის“ მიხევით იმსჯელებენ ბაგრატ მესამის პიროვნებაზე,ხოლო ტექსტის გამოყენებით იოანე მარუშის-ძის როლზე გაერთიანების
დროს.
აქტივობა #6
გაკვეთილის შეჯამება.
მოსწავლეებს ვთხოვ დასკვნით ფაზაზე იმსჯელონ პრობლემის დაძლევის გზებზე,თითეულ ჯგუფს  მივცემ საშუალებას  გამთქვან საკუთარი მოსაზრებები და ჩამოწერონ საკუთარი ვერსია თევზის  ძვალის კუდში,ბოლოს კი დააჯგუფებს მთელი კლასი რიგითობის  მიხედვით პრობლემის მოგვარების გზებს მნიშვნელობანიდან უმნიშვნელოვანისკენ.

აქტივობა 7
გაკვეთილის შეფასება
მიზანი:მოხდეს მოსწავლეებისთვის უკუკავშირის მიცემა.
აღწერა:
  მივცემ  ჯგუფებს კრიტერიუმების მიხედვით განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებას
აქტივობა 8
საშინაო დავალება სასკოლო პროექტის განხორციელება  თემაზე „საქართველოს გაერთიანების ისტორიული ეპოქა“
მიზანი:  მოსწავლის მიერ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის ტრანსფერი.პრობლემის აქტუალობის წარმოჩენა და ამ პრობლემის გადაჭრის თეორიული და პრაქტიკული გზების მოძიება


ჯგუფების ნამუშევრების წარმოჩენა

























კონსტრუქტიული უკუკავშირი



















მთელი კლასი

























თითო ჯგუფის მუშაობა პრეზენტაციის სახით




















ინდივიდუალური






მთელი კლასი


სარეზენტაციო მასალა,თაბახის ფურცელი,ფლირჩატი,ფერადი მარკერი,სტიკერები.





























შეფასების რუბრიკა.მიზანშეწონილია
მასწავლებელმა განსაზღვროს გავიდა თუ არა სასურველ შედეგზე გაკვეთილის ბოლოს.
9წთ

































2წთ

















3წთ






2წთ

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეები ამოიცნობენ პრობლემას და ეფექტურ გამოყენებას სასკოლო რესურსების
დანართი #1
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა                                                                                 (დანართი 1)

კარგი
საშუალო
სუსტი
შესავლის გაკეთება



თემის წარმოდგენა



საუბრობს გამართული ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას



ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას) , პასუხობს აუდიტორიის შეკითხვებზე



იყენებს თვალსაჩინოებას



იცავს დროის ლიმიტს



                                                                                                                                                

 (დანართი 2)
ჯგუფური მუშაობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
ჯგუფის მუშაობა წარუმატებელია
ჯგუფის მუშაობა დამაკმაყოფილებელია
ჯგუფის მუშაობა წარმატებულია
ჯგუფური წევრების ჩართულობა მუშაობაში
ყველა წევრი არ არის ჩართული
უმრავლესობა ჩართულია
ყველა ჩართულია
ურთიერთმოსმენისა და აზრის გაზიარების უნარი
კამათობენ, არ უსმენენ ერთმანეთს  და არის ხმაური, არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
ხმაურობენ, ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
ინსტრუქციის მიხედვით მუშაობა
ზუსტად ვერ მიყვებიან ინსტრუქციას
ნაწილობრივ მიყვებიან ინსტრუქციას
მუშაობენ ინსტრუქციის მიხედვით
დროის ლიმიტის დაცვა
ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში
უმნიშვნელოდ გადააცილეს დროს
დაიცვეს დროის ლიმიტი
ლიდერის როლი
ლიდერი ვერ მართავს ჯგუფის მუშაობას
ლიდერი ზოგჯერ ახერხებს მუშაობის წარმართვას
ლიდერი ეფექტურად მართავს ჯგუფის მუშაობას



No comments:

Post a Comment